cs

Hackeři mohou udělat zločince z každého – i z vás

02.10.2020
Photo by freepik
Photo by freepik

"Další internetová služba, další registrace, další heslo. Pak jsou tu přístupové údaje na Wi-Fi, do počítače, do e-mailu... Kdo se v tom má pořád vyznat? A stejně na tom počítači nemám nic zajímavého, co by koho mohlo zajímat. Takže nové heslo bude... heslo123?" Tato malá ukázka myšlenkového pochodu ukazuje na jeden z největších omylů, který můžete mít při ochraně proti zločinu v kyberprostoru - že jste pro hackery bezcenní, a proto není důvod se dostatečně chránit. Hackeři vás ale dokáží využít téměř kdykoli. Mohou z vás dokonce udělat i spolupachatele trestného činu, aniž byste o tom věděli.

Stále samozřejmě platí, že drtivá většina kyberzločinců jde přímo po penězích. Což znamená, že se budou snažit získat přístup přímo k internetovému bankovnictví nebo k účtům u obchodníků, které máte propojené s platební kartou. A tam nakupovat - zajímá je vše, co je možné zpeněžit. Nemusí to přitom být jen fyzické zboží, čile se obchoduje také s virtuálními komoditami. Hlavně mladší generace bude velmi dobře vědět, o čem mluvím - do her a herních postav dnes lidé investují obrovské množství peněz. Nezřídka se pak stává, že útočník ukradne roky budovaný herní účet a rozprodá jej takříkajíc "na součástky". A jak se do počítače dostane? I to už na mém blogu párkrát zaznělo: obvykle s pomocí nějakého škodlivého kódu nebo aplikace, popřípadě z infikované stránky.

Pokud vám najednou zmizí peníze z účtu nebo nemůžete otevřít herní profil, zpravidla si toho všimnete velmi rychle. Čeho si ale nemusíte všimnout vůbec, je, když si z vašeho počítače někdo udělá "otroka" a zneužívá jej ke své nekalé činnosti. Obvykle to začíná otevřením jedné špatné přílohy a na vaše PC se nainstaluje nenápadný program. Ten se čas od času přihlásí o instrukce a pokud jeho "pán" chce, zapojí se váš počítač třeba do útoku na určený web nebo jiné zařízení. A vzhledem k tomu, že vyšetřovatelé mohou váš počítač vytrasovat, jste pak v problémech také a musíte vysvětlovat. Pravě před těmito hromadnými útoky, které mají za úkol vyřadit z provozu například webové stránky, nedávno varovala i antivirová společnost Kaspersky. V prvním čtvrtletí letoška podle nich počty těchto útoků narostly o 80 %.

A co se týká dat na vašem počítači - je pravda, že fotky z dovolené nebo rozpracovaná diplomová práce asi pro hackera příliš velkou hodnotu mít nebudou. Ale pro vás ano. Jakou? To zločinci velmi rádi zjistí pomocí tzv. ransomwaru. K instalaci takového programu stačí chvilka nepozornosti a rázem máte zašifrovanou část disku a někdo po vás chce výkupné. To se může pohybovat v řádech desítek tisíc korun, ale klidně i milionů, pokud jde o útok na počítače firem. Buď data obětujete a disk přemažete, nebo se se ztrátou nesmíříte a zaplatíte. A můžete jen doufat, že svá data opravdu dostanete zpět.

Pokud se vám z těchto řádků zdá, že boj je předem prohraný, pak nezoufejte. Hackeři se málokdy cíleně zaměřují na určitou osobu, spíše jdou cestou nejmenšího odporu. Pokud jim vystavíte hradbu v podobě relativně jednoduchých opatření, snížíte riziko útoku opravdu významně. Základem je mít dobrá přístupová hesla k účtům a k zabezpečení sítě, která není snadné odhadnout. Vhodné jsou například určité fráze, které něco říkají pouze vám. Počítač by měl chránit i nějaký antivirový program, ten dokáže odhalit případný škodlivý software. Proti vyděračským softwarům je nejlepší si preventivně zálohovat data, abyste mohli případně zablokované části obnovit. A samozřejmě ideálně neklikat na neznámé přílohy e-mailů a neinstalovat aplikace od neznámých zdrojů. V úplném bezpečí před hackery nebudete nikdy, ale stačí maličko.

Asi jako když si peněženku schováte v náprsní kapse místo té zadní u kalhot.


Své články publikuji i na blogu Aktuálně.cz.