cs

Korona šmejdi útočí i na síti. A roušky na ně nestačí

24.03.2020

Každá krize má své hrdiny, ale i zločince - party chytráků, kteří se na ní snaží vydělat. Současná doba koronavirová ukazuje, že ani takto vážná situace chování "šmejdů" neovlivní. Fyzicky to může být kšeftování s rouškami nebo antibakteriálními gely za astronomické ceny. Virtuálně pak koronavirovou pandemii využívají původci spamu a podvodných e-mailů k masivnímu šíření vlastní "nákazy". Dostal jsem už i nabídku na "využití uměle vyvolané krize CORONAVIRUS ve svůj prospěch" od šmejdů nabízejících finanční produkty. Technicky nejde o nic nového, není v tom žádná velká věda. Podvodníci si prostě našli nové téma, které budí pozornost. Co na tom, že zneužívat současné situace je vrchol hyenismu. Hlavně, že to funguje lépe než "Můj strýc z Afriky zdědit 10 milionů dolarů, potřebovat vaši pomoc!".

Většina z nás si na podobné nesmysly už dávno vybudovala imunitu, a pokud ne my, tak náš spam filtr na serveru ano. Ať se ale bráníme sebevíc, strach, stres nebo v poslední době i dobrý úmysl nutí občas některé z nás kliknout na odkaz nebo přílohu, na kterou bychom zcela určitě klikat neměli. Ale kdo by nechtěl pomoci hrdinům v nemocnicích vlastnoručně ušitou rouškou (návod v odkazu) nebo se dozvědět nejnovější informace o pokrocích v léčbě (video v odkazu)? Stačí chvilka nepozornosti a v lepším případě nás čeká jen proklik na stránku s obsahem pro dospělé, v horším vlastní dávka malwaru pro náš počítač.

Občas je kreativita podvodníků až zarážející. Příklad z poslední doby: jak se spousta pracujících přesouvá na home office, logicky se stupňuje i potřeba konferenčních hovorů a dalších způsobů komunikace. Řada lidi si s těmito nástroji příliš neví rady (ne každý pracuje v nadnárodní společnosti s týmy napříč Evropou) a pro podvodníky pak není nic snadnějšího, než poslat odkaz na falešný videokonferenční nástroj nebo hovor. Zmatený zaměstnanec ve vlastním obýváku s křičícím dítětem ve vedlejší místnosti klikne a problém je na světě. Nemluvě o tom, že domácí wifi (ruku na srdce) není vždy stoprocentně zabezpečená a ve srovnání s firemní sítí je pro hackery potenciálně mnohem snazším cílem.

Je pochopitelné, že v těchto dnech většina lidí řeší hlavně zdraví své a svých nejbližších. Ale i tak je namístě být obezřetný ve virtuálním světě a nedávat příležitost těm, kteří se na této bezprecedentní situaci snaží jen vydělat nebo škodit. Tak jako dnes lékaři a zdravotníci zdůrazňují osobní zvýšenou hygienu, není na škodu pamatovat i na hygienu při našem pohybu na síti.

Doporučuje devět z deseti firemních ajťáků.