cs

Andělské investice v Česku – božský nápad, nebo dárek z pekla?

23.01.2020

Možná jste někdy uvažovali o svém vlastním startupu. Možná už jeden (nebo několik) máte za sebou a možná jste s ním už i udělali díru do světa. Možná vás ale jenom baví pozorovat ten cvrkot kolem mladých byznysů. V každém případě už jste o nich s největší pravděpodobností slyšeli. Ale téměř za každým startupem, jehož zakladatel nemá bohatého strýčka, který by mu vypsal bianko šek, stojí v začátcích člověk, který uvěří jeho nápadu a nabídne své vlastní prostředky a zkušenosti.

Ano, řeč je o těch, pro které se v posledních letech vžilo označení business angels. A přestože jsou ve startupovém prostředí stejnou konstantou jako úspěch nebo krach, ne každému je jasné, jak tito investoři uvažují a co vlastně pro ně andělská investice obnáší.

Ta rovnice je u startupů vcelku jasná. Ve chvíli, kdy má zakladatel často jenom nápad, musí se porozhlédnout po nějakém způsobu financování. Může jít do banky a půjčit si. Zaručí se domem svých rodičů, banku nezajímá nic než splátka a zakladatel má zdánlivě klid na rozvoj své myšlenky a firmy. Tedy do té doby, než se přestane dařit (což se u startupu bohužel dá očekávat). Nebo může přijít za investorem a část svého nápadu mu "prodat". A když zaujme toho správného, kromě peněz získává mnohem víc.

Angel investice je pro investora (ale i zakladatele) něco jako manželství. S tím rozdílem, že jakmile se něco pokazí v manželství, zjednodušeně řečeno mohou ti dva "jít od sebe". Rozdělí si nábytek, auto a jdou každý svou cestou. Investice bohužel rozvod nedovoluje. Jednou má člověk podíl ve firmě, tak se o ni musí starat, ať se zrovna daří, nebo to jde z kopce. Má za ni zodpovědnost.
Američané s oblibou říkají: Je to jen byznys, není to nic osobního. Pro angel investora je každá investice osobní. Nenabízí cizí peníze z fondu, který někomu spravuje. Nabízí své vlastní peníze a zkušenosti, které vydělal a načerpal zpravidla nemalým úsilím. Nabízí je proto, že chce pomoci na svět další firmě, protože důvěřuje zakladatelům a jejich nápadu a protože věří, že třeba v budoucnu zajistí práci pro další.

Často investor vkládá své prostředky a nadšení do pouhé vize. Proto je pro něj klíčové vědět, kdo tu vizi chce naplňovat a jaký má plán. Nemůže se podívat na čísla, protože zpravidla žádná neexistují. O to víc potřebuje pochopit uvažování zakladatelů. Kde chtějí na nápadu vydělávat, jak toho chtějí docílit. Ptá se, co má zakladatel za sebou, kde jsou jeho silné a slabé stránky, v čem je expert a kde má třeba mezery. Jestli je v případě úspěchu vůbec schopen uřídit rostoucí firmu. Pak teprve dává své vlastní peníze na stůl. A společně s nimi i svůj díl zodpovědnosti, protože se stává součástí firmy. Už se nemůže skrývat ani se na nic vymlouvat.

Byznys angel ale nikdy nemůže nabízet jen své peníze. To by se příliš nelišil od banky. Nabízí hlavně své zkušenosti z budování byznysu, a často ne jednoho. Může pomoci firmě neopakovat stejné chyby, jaké on třeba někdy udělal. Jeho kontakty také otvírají dveře do míst, kam by se začínající podnikatel sám dostával jen velmi ztuha. Proč to dělá? Protože je to nyní i částečně jeho firma.

Přestože tomu význam pojmu příliš nenapovídá, byznys angel zároveň neinvestuje jen ze své dobré vůle. Není to pouhý sponzor. Byznys angel chce startupu pomoci, ale očekává, že vysoké riziko investice do pouhého nápadu bude v případě úspěchu vyváženo i odpovídajícím výnosem. Vyžaduje tvrdou práci, protože svou část dohody splnil - dodal firmě prostředky pro další rozvoj. Tím pádem očekává, že zbytek firmy splní svou část, tedy že ze sebe budou dávat to nejlepší, co umí. Neuděluje státní dotace do rukou nefachčenků, ale vlastní peníze do potenciálu a dobrého nápadu.

A jako správný anděl - když to vyjde, je to "božské". Když ne, může to být peklo.